EST

Ettevõttest

2020. aastal tähistab Rakvere oma 130. sünnipäeva. Rakvere lihakombinaadi ajalugu ulatub juba 1890. aastasse, mil alustas tööd Rakvere linna esimene tapamaja. Tapamaja hakkas kandma Rakvere Lihakombinaadi nime 1944. aastal, mil tapamajaga ühinesid Baumani ja Schenkeli vorstitööstused.

Ettevõtte rekonstrueerimise käigus ühendati 1963. aastal Rakvere lihakombinaadiga ka Narva ning Kohtla-Järve lihatööstused. 24 aastat hiljem, 1987. aastal alustas Soome ehitusfirma Suomen Rakennusvienti uue tootmishoone ehitamist ning kolm aastat hiljem valmiski Baltikumi suurim ja moodsaim lihakombinaat. Ja seda positsiooni hoiab Rakvere lihakombinaat edukalt siiani.

Miks on Eesti mehed nii töökad ja tugevad ning Eesti naised nii tragid ja ilusad?

Eesti mehed on tuntud oma töökuse ja romantilise meele poolest. Eesti naised aga oma ilu ja tubliduse poolest. Ent miks on meie mehed nii tugevad ja meie naised nii ilusad? Sest eesti mees teab, et lihas kasvab lihaga. Ja eesti naine teab, et patta ei panda mitte ilu, vaid liha. Selle eest, et ühegi eestlase laualt liha otsa ei saaks ja mõni tarviline töö tegemata ei jääks, Rakvere juba 130 aastat seisabki.

Et meie naistel jätkuks ikka tragidust toita ära vähemalt seitse last ja mees. Et meie mehed jõuaksid teha härja moodi tööd ja vähemalt seitse last. Et iga eestlane saaks iga päev Eesti sealihast korralikult söönuks.

Lihas kasvab lihaga!

Eesti kuulsaim jõumees Georg Lurich, kelle arvel on üle 40 maailmarekordi, surub ühe käega üles 317,5 kg, mis teeb kokku 5 täisealist meesterahvast. Lurichi enda mälestuste järgi suutnud ta 7-aastaselt tõsta kahe käega 2 puuda (33 kg) ja 10-aastaselt ühe käega 82 kg.

Aleksander Aberg, Kolgast pärit eesti raskejõustiklane, Lurichi õemees, mitmekordne maailmameister maadluses. Juba 18-aastaselt surus Aberg parema käega 100 kg, 19-aastaselt parema käega juba 50 kg 50 korda. 1908. aastal vahistati Aberg kojamehe löömise pärast. Nimelt nägi Aberg kojameest kassi piinamas. Suure loomasõbrana astus Aberg vahele ja tegi kojamehele sedasama, mida see kassile oli teinud. Aberg sai 4 päeva aresti.

Georg Lurichi jõutrikk 1909. aastal Kaukaasias kahe Buhhaara emiiri kaameliga. Kaamelid ei suutnud eesti jõumehe käsi lahti vedada, Lurich sai kaamelid endale.

Ega puhkus ei tähenda logelemist.

Vanatädi Eevi ja tema õde Loviise Narva-Jõesuus 1936. aasta augustikuus enne supelust soendust tegemas.

1927. Oli väga hea rukkiaasta. Emal võttis kohe mitu tundi, et saak ilusti virna laotud saaks.