Ly Liivapuu

Sead on targad, samas isepäised loomad

„Maaelu on äge, eelistan seda linnaelule!“ ütleb Ekseko seafarmi operaator-seemendaja Ly Liivapuu, kel täitub Eksekos 2023. aasta novembris 17 aastat tööstaaži.

Ly on läbinisti maalaps ja huvi loomakasvatuse vastu tekkis tal juba varajases nooruspõlves. „Olen pärit suurest perest, kus kõik lapsed lõid kodutöödes kaasa, mulle näiteks meeldis väga heina teha. Meil olid kodus lehm, lambad, kanad ja jänesed. Õppisin küll kokaks, aga seejärel sattusin tööle lüpsjaks ja nii see töö loomadega algas. Kunagi Eksekost mööda sõites mõtlesin, et mina küll eales sigalasse tööle ei lähe, ent mõne aja möödudes soovitas tuttav just Eksekot hea töökohana. Nii ma siia tulin,“ jutustab ta lõbusalt. „See farm on ikka suur, mäletan et eksisin alguses ära. Mind juhtis siia huvi loomakasvatuse vastu – sigu meil lapsepõlves kodus ei peetud. Sead on tegelikult hästi targad loomad ja head kuulajad, samas parasjagu isepäised,“ iseloomustab ta hoolealuseid. 

Automatiseerimine muudab kõik lihtsamaks

Tööd alustades polnud Lyl seemendusest õrna aimugi, ent kõik on õpitav ja julge pealehakkamine on pool võitu. „Kui esimest korda viljastumisprotsendiks 100 mõõdeti, oli mul väga hea tunne!“ on Ly oma töö fänn. „Aastaid tagasi tööd alustades oli nn. käsitööd palju, nüüdseks on kõik automatiseeritud ja elu Eksekos palju lihtsam.“ Ly arvab, et Eksekot teab ilmselt iga Viljandi kandi inimene ja iseloomustab oma tööpäeva nõnda: „Hommikul söödan loomad ja vaatan nad üle – kes on terve, kes on haige ja vajab ravi. Siis algab seemendamine ja lauda komplekteerimine. Lisaks teeme koristustöid, sest farm peab olema puhas. See on üks valearvamus, mis tihti inimestel on – laut ei saa olla puhas. Kes meil käinud on, teab, et saab küll. Kõige raskem ongi lauda koristamine, sest see on füüsiline töö. Mul on alati huvitav alati teada, milline on minu töö tulemus ja kui hästi olen oma tööga hakkama saanud. Kui saad hea töö eest tunnustada, innustab see tulevikus veelgi rohkem pingutama. Ja meil Eksekos tunnustatakse küll, kui põhjust on!“ tunneb ta heameelt.

„Mulle meeldib Eksekos, sest meie seltskond seemendusosakonnas on mõnus, sõbralik ja meil saab palju nalja. Jagame rõõme ja muresid, arutame ka töövälistel teemadel. Lisaks tahan väga kiita oma ülemust Jannot. Kui sul on hea ülemus ja sa tunned, et tahad igal hommikul tööle tulla, siis see on väga suur asi! Suhtleme muidugi ka teiste osakondadega. Õhkkond on meil Eksekos mõnus, selle eest peab suure tänu ütlema Kalev Korbunile, kes vastutab kogu seakasvatuse eest ning seejuures mitte kunagi oma positsiooni ei rõhuta,“ iseloomustab Ly kolleege. 

Kuri inimene loomadega töötada ei saa

Ly sõnul on asi lihtne – töö peab inimesele meeldima. „Siin on tegelikult tunduvalt kergem töötada kui karjalaudas – sigadega on palju lihtsam majandada. Loomi peab armastama ja jälgima, et neil oleks hea olla. Kuri inimene loomadega töötada ei saa. Lisaks sellele on oluline meeskonnatöö, sest suhtlemist on palju nii osakonnasiseselt, kasvõi veterinaaride ja tehnikutega kui üleüldiselt. Pead suutma  pingeolukorras kainet pead säilitada ja ise olukordi lahendada või abi kutsuma.“ Ekseko meeskonda iseloomustab ta järgmiste sõnadega: abivalmis, sõbralik ja üksmeelne. „Üldine juhtimisstiil on palju muutunud. Praktilise poole pealt on peamiseks muutuseks asjaolu, et füüsilist tööd oluliselt vähem kui varem, näiteks söötmisel ei pea enam tõstma raskeid kotte nagu aastaid tagasi – kõik tuleb torust. Süsteeme järjest kaasajastatakse, mis on hästi tore. Vaadates tagasi oma tööaastatele, olen väga hästi selgeks õppinud töö spetsiifika. Minu töö on vastutusrikas ja huvitav, kolleege on palju ja erinevaid. Meie meeskonnas on lisaks loomakasvatajatele ka tehnikud, kes on tõesti kuldsete kätega ja oskavad kõike.“ Arenemis- ja õppimisvõimalust läbi töö peab Ly samuti oluliseks. „Kui oled valmis õppima ja vastutust võtma ning saad sellega hakkama, siis on endal ainult hea tunne.“

„Soovin kõigile meeldivat koostööd ja ilusat päikselist suve!“

Ly sõnul olid Rakvere ja Talleggi nimed talle varemgi tuttavad ja toidupoes eelistab ta ikka oma brändide tooteid. „Ma olen päris kõva grillija, nii et mulle meeldib kõik, mida grillile saab panna. Lisaks on väga maitsvad meie jõulupraed,“ ütleb Ly. Oma peamise hobina toob ta aga esile looduses käimise. „Peamise aja veedangi kas sõpradega või looduses. Näiteks Mustlas on ilus paisjärv. Ilusaid kohti on Eestis üldse nii palju, suveõhtud on pikad ja jõuab kõike teha,“ räägib Ly ja lisab, et töö pärast pole tal midagi tegemata jäänud. Ühtlasi soovib ta kõigile meeldivat koostööd ja ilusat päikselist suve.