Martin Arula

„Logistika on lai valdkond, kus igav juba ei hakka!“ 

Baltikumi logistikadirektori Martin Arula sõnul peab mõistma ja tajuma keskkonda, milles tegutsetakse. Talle meeldib aidata teistel inimestel oma tööd paremini teha, sest üksi on keeruline suuri muudatusi ellu viia. Baltikumi logistikadirektori ametisse asus ta 1.juunil 2022.

Kuidas sattusid meie tööpere liikmeks?
Jõudsin siia läbi värbamiskonkursi. Kuna eelmisel ametikohal olin enda jaoks loogilise aja ära olnud, otsis hing uusi väljakutseid ning siin neid ka kindlasti leidub.

Milline on sinu varasem tööalane ajalugu? 
Logistikaalase kõrghariduse olen saanud TTÜst (nüüdne TalTech) ja kogu minu eelnev töökogemus on seotud logistikaga. Veel ei ole õnnestunud sellest ringist välja saada, samas on logistika piisavalt lai valdkond, kus igav ei hakka. Üldjoontes on senine karjäär liikunud loogilises jadas, kui peale kooli sai alustatud  realogistiku ametikohalt ning ajaga lisandus vastutust ning väljakutseid juurde.

Kas enne meile tööle asumist teadsid midagi ettevõttest või meie brändidest?
Nii suur ja oluline ettevõte Eestis ei saa märkamata jääda. Nii Rakvere kui ka Talleggi tooted on osa meie toidulauast, seega selline esmane taust, millega ettevõte üldse tegeleb oli ikka teada. Kui aga väga pikalt tagasi kerida oma esimeste kokkupuudete osas Rakvere ja Talleggi toodetega, siis kõige esimeseks tooteks oli kindlasti Rakvere viiner, mida sai lapsepõlves valmistatud nii praekartuli kõrvale kui ka sõpradega lõkke kohal küpsetatud 😊.

Miks otsustasid tulla tööle just siia, mis sai määravaks?
Olla osa sellise ettevõtte arengust ja võimalus omalt poolt selle teekonnale juurde anda on kindlasti suur väärtus isiklikule arengule ja minu jaoks sobiv väljakutse. Kuigi ma kedagi otseselt ettevõttest varasemalt ei tundnud, siis minu jaoks olid esmased kokkupuuted väga soojad ja sõbralikud, seegi aitas kindlasti otsuse tegemisel kaasa. Seni on sisseelamine läinud hästi ja tänaseks olen juba oma rolliga kohanenud. Uued töökaaslased on olnud toetavad ja väga abivalmid, mis on sisseelamise kindlasti oluliselt kergemaks teinud. Eks peab ka ise avatud ja uudishimulik olema, see aitab kiiremini uues keskkonnas kohaneda. Esmalt õpid ikka inimesi ja protsesse tundma, jõudmaks selgusele kuidas on igapäevaelu ettevõttes korraldatud. Usun, et õppematerjali ja -tunde on ees veel palju. 

Milline näeb välja sinu igapäevatöö, millised on täpsed tööülesanded?
Palju päevi kipub minema koosolekute rütmis ja mõni päev kipub mõttetööks aega väheks jääma. Kindlasti on palju nii oma osakonna sisest suhtlust kui suhtlemist teiste osakondadega. Logistikapoolel tunneme kindlasti vastutust terve eelneva ahela ja inimeste töö ees – et meie tooted jõuaksid õigeaegselt ja õiges koguses kliendini. Et see kõik saaks ka nii tehtud, peab arvestama väga paljude kellaajaliste faktoritega, toodete eripäradega kui klientide nõudmistega. Meie osakond pingutab selle nimel igapäevaselt kõvasti ja minu põhieesmärk on, et meil oleks selle ülesande täitmiseks piisavalt vajalikud tingimused olemas.

Mis on sinu töös kõige raskem?
Mõnikord tundub, et kogu see süsteem, millega arvestama peab, on tohutult suur ja et leiaks kohe erinevatele muredele ja probleemidele selle õige lahenduse ja vastuse, tekitab parasjagu pinget. Tihtipeale on paljude teemade taga omakorda peidus pisikesed detailid, mis võivad otsustamise küllaltki keerukaks teha. Seega tuleb väga paljude nüanssidega kursis olla ning teada, kuhu poole oma tähelepanu suunata. Aga selle vastu on ka üks hea ja lihtne rohi – nimelt, tuleb lihtsalt abi küsida ning uurida kaastöötajatelt või partneritelt, milline tegevus võiks abiks olla. Keegi ikka teab mis on varem toiminud ja mis võiks ka nüüd toimida. Küsima peab!

Millised on need plussid sinu töö juures, miks sulle sinu töö meeldib?
Kõige rohkem meeldib mulle oma töö juures see, kui olen aidanud teistel inimestel oma tööd paremini teha! Ja kui läbi selle oleme meeskonnana saanud ettevõttele lisaväärtust luua. See on meeskonnamäng. 

Millised on need omadused, mida sul oma töös vaja läheb? Milline peab olema inimene sellele ametikohal ja mida ta peab oskama?
Kuna vastutus on suur ja üksus saaks ettevõttes oma rolli täita, siis kindlasti pead eelõige mõistma ja tajuma keskkonda milles tegutsed. Samuti hoidma rahulikku meelt ja suutma küsida ning suunata, et lõpuks saaks loodud need õiged lahendused erinevatele olukordadele. Meeskonnamängija peab kindlasti olema, üksi on keeruline suuri muudatusi ellu viia.

Palun kirjelda oma töökeskkonda?
Logistikal on olnud see suur rõõm, et on saanud kolida värskelt valminud Jüris asuvasse lattu, kus on väga head töötingimused. Uue tulijana on seda lihtne märgata ja tajuda, et tööliste peale on palju mõeldud ning nende soovidega on arvestatud. Omalt poolt püüan sellist vaadet kindlasti toetada ja edasi viia, et meie inimesed saaksid kasutada kaasaegseid töövahendeid ja et neil oleks võimalus töökeskkonna muutmise ja parendamise osas kaasa rääkida. Näen, et see on väga oluline, sest aeg mille me suure osa päevast veedame, peab olema töölisele sama hästi hoitud kui aeg kodus oma lähedastega. 

Milline on sinu meeskond, kolleegid? Kuidas sa neid iseloomustaksid?
Inimesed, kellega igapäevaselt kokku puutun, on toredad ja sõbralikud. Üldjoontes püüame igapäevatöös hoida parasjagu huumorit, ilma selleta kohe kindlasti ei saa. Huumor loob hea õhkkonna, kus on hea tööd teha. Mulle näib, et selline õhkkond on meie meeskonnas kindlasti olemas. 

Kui oluline on sinu jaoks arenemis- ja õppimisvõimalus läbi töö?
Eneseareng on minu jaoks kindlasti väga oluline. Oma töös püüangi seda joont hoida, et peab huvi tundma ja proovima erinevaid lahendusi, mis aitavad meie tööd lihtsamaks ja efektiivsemaks muuta. Ja kui esimese korraga kohe ei õnnestugi tulemuseni jõuda, tuleb leida muu võimalus ja uuesti proovida, see on pidev protsess ja õppimine. Kui sinna lisada juurde kaasamõtlejad ja nende vaatenurgad, sünnivadki ägedad asjad. 

Räägime toidust – millised on sinu lemmiktooted meie toodangu seast ja kuidas neid toidu valmistamisel kasutad?
Olen meie peres tihti pliidi ääres ja koka rollis. Mulle iseenesest toiduvalmistamine väga meeldib. Kuna peres kasvab kolm poega, siis kiitus tuleb roogadest, mis on enamasti tehtud hakklihast. On see siis lasagne, hakklihakaste või kõige lihtsamad makaronid hakklihaga. Samas on meie toidulaual ka väga palju taimset sööki ehk püüame hoida toidusedeli tasakaalus. Aga millegipärast kipuvad tihtipeale just Rakvere Pereviinerid külmkapist enne kaduma kui nad pannile jõuavad. 

Kuidas õnnestub sul töö ja oma teiste tegemiste ühendamine?
Üldiselt ei ole selles osas muret olnud. Olen püüdnud enda jaoks tööaja ja vaba aja osas piirid paigas hoida ehk need väga üksteist ei sega. Samas on kindlasti olukordi, kus tööteemad ja -mõtted kipuvad vabal ajalgi peas ringlema, õnneks on see pigem erand.

Millised on sinu hobid-huvid väljaspool tööd, millega tegeled?
Meie peres olulisel kohal sport ja liikumine. Tihtipeale mööduvad nädalavahetused spordisaalis, kus keegi kolmest pojast parasjagu korvpalli on mängimas ning ise väljaku ääres kaasa elamas saab käidud. Samuti on üheks heaks teraapiaks mootorrattaga sõitmine, mis aitab pea täiesti puhtaks laadida, eriti kui ette võtta mõni pikem ring väljaspool Eestit.