Sealiha A ja O: toitumisalased faktid

Sealiha peetakse tihtipeale ebatervislikuks, sest arvatakse, et liiga kõrge rasvasisaldus liigitab selle niiöelda halbade toitude kategooriasse. Tegelikult on sealiha aga väga kõrge toiteväärtusega ja osad sealiha väärttükid on oma rasvasisalduse poolest isegi linnulihaga täiesti võrreldavad.

Kuna sealiha sisaldab ohtralt valku ja on väga vitamiini- ja mineraalaineterikas, siis sobib taine sealiha suurepäraselt ka tervisliku dieedi juurde.

Mida võiksid enne sealiha tarbimist selle kohta aga kindlasti teada? Rakvere saadik ja personaaltreener Siim Kelner teeb ülevaate oluliseimast.

Toiteväärtus

Sealiha peetakse tihti ebatervislikuks, kuna arvatakse, et sealiha rasvasisaldus liigitab selle nn halbade toitude kategooriasse. Tegelikult on sea- ja linnuliha oma rasvasisalduse poolest täiesti võrreldavad. Oluline on valida lihatükke, mis oleksid väiksema rasvasisaldusega – näiteks seavälisfilees on 100 grammi kohta vaid 93 kcal ja 5 grammi rasvu. Kui võtta aga rasvasem tükk, siis on selle kalorsus 297 kcal ja see sisaldab 20,8 grammi rasvu.

Sealiha on samas väga kõrge toiteväärtusega, olles eelkõige suurepäraseks valkude allikaks, aga ka oluliseks rasvade, vitamiinide ja mineraalainete pakkujaks. Sealihas sisalduvad mikroelemendid (vask, mangaan, seleen, tsink, koobalt) tagavad normaalse vereloome ning sealiha vitamiinisisaldus on tunduvalt suurem kui veise-, lamba-, linnu- või vasikalihal.

Aminohapped

Sealiha sisaldab kõiki üheksat asendamatut aminohapet, mida organism ise ei tooda ning mis on inimesele sobivas vahekorras. Liha koostisosadest moodustavad valgud kuni 20%, suur osa on vett (70–75%), lisaks rasvu ning olulisi vitamiine ja mineraalaineid.

Liha on üleüldse kõige täiuslikum valguallikas.  Just sellepärast on sealiha eriti kasulik neile, kes võistlevad jõualadel ja neile, kas tahavad oma lihasmassi kasvatada.

Vitamiinid ja mineraalid

Sealiha on väga hea vitamiinide ja mineraalide allikas, sest sisaldab:

  • Tiamiini – erinevalt teistest punastest lihadest – veiseliha ja lammas – sisaldab sealiha ohtralt tiamiini. Tegemist on B-vitamiiniga, mis on vajalik süsivesikute, lipiidide ja aminohapete lammutamiseks.
  • Seleeni – sealiha sisaldab seleeni, mis on oluline antioksüdant. See kaitseb rakke vabade radikaalide kahjustuste eest ning aitab sellega vähendada vähki ja südamehaigustesse haigestumise riski. Ka aitab see aine pidurdada enneaegset vananemisprotsessi, parandades ühtlasi juuste, küünte ja naha olukorda.
  • Tsinki – tsink on vajalik element immuunsüsteemi normaalseks toimimiseks, aidates kaasa organismi kasvule ja haavade paranemisele ning on vajalik lõhnade ja maitsete tundmiseks. Tsink toetab limaskesti ning aitab viirustele koheselt vastu astuda.
  • B12 vitamiini – oluline vitamiin ajutegevuse toetamiseks. B-12 vitamiini puudus põhjustab aneemiat.
  • B6-vitamiini – punaste vereliblede tootmiseks väga oluline vitamiin.
  • Rauda – Tasub teada ka seda, et taine sealiha on üheks parimaks rauaallikaks – ühest portsjonist (150 g) saab 6 mg rauda. Rauapuudusele viitab kahvatus, väsimus, ärrituvus ning kuna organism ei saa vähese hemoglobiinisisalduse tõttu piisavalt hapnikku, siis ka õhupuudus. Samuti madal vererõhk, valulik keel, lõhed suunurkades, söögiisu vähenemine või puudumine, peavalu otsmiku piirkonnas ning haprad murduvad küüned.

Miks on sealiha kasulik?

Sealiha on kasulik eelkõige just kõrge kvaliteediga valgusisalduse tõttu. Ajaga muutub lihasmassi säilitamine üha keerulisemaks ja saades toidust piisaval hulgal valku, on seda lihtsam teha. Kui tarbida sealiha või ükskõik millist teist valgurikast liha, on lihtsam lihasmassi säilitada.

Liha tarbimine ei ole kasulik ainult lihasmassi säilitamiseks, vaid võib parandada ka lihasfunktsiooni ja füüsilist jõudlust. Lisaks sellele, et sealiha sisaldab rikkalikult kvaliteetseid valke, sisaldab see erinevaid tervislikke toitaineid, mis on kasulikud lihaskonnale.

Nende hulka kuuluvad tauriin, kreatiin ja beeta-alaniin. Tauriin on aminohape, millel on mitmeid tervisele kasulikke eeliseid, näiteks aitab see parandada füüsilist võimekust. Ka kreatiin parandab sportlikku sooritusvõimet: tõstab maksimaal- ja kiirusjõudu ning jõuvastupidavust. Näiteks mitmed uuringud on näidanud, et taimetoitlastel on kreatiini sisaldus veres märkimisväärselt madalam, kui neil, kes söövad ka liha. Beeta-alaniin on aga aminohape, mida keha kasutab, et toota karnosiini, mis omakorda aitab vähendada väsimust ja parandada füüsilist võimekust.

Kokkuvõtteks võib öelda, et sealiha on maailma populaarseim liha põhjusega – see on väga hea kõrgekvaliteetse valgu allikas ning sisaldab erinevaid vitamiine ja mineraale. Samas tuleb silmas pidada, et sealiha ei tohi tarbida toorelt ega ka väga üleküpsetatult.