Kaja Kuus
Vabad käed personalikultuuri kujundamiseks
Kaja Kuus töötab AS Rakvere Farmid (alates 1.01.2025 AS Maag Agro) personalijuhina alates jaanuarist 2021. Tema igapäevane töökoht asub Ekseko seafarmis Viljandimaal, mis on ühtlasi baltikumi suurim seafarm.
Kaja esimeseks töökohaks oli SEB Pank, kuhu ta siirdus juba ülikooliõpingute ajal. „Töötasin pangas 7 aastat ja peale seda sai minust Otepääl asuva Tehvandi Spordikeskuse turundusjuht. Peale seda töötasin metsa- ja puidutööstuskontserni Lemeks personalispetsialistina ja hiljem personalijuhina.“ Personalijuhtimine, mis mängib organisatsiooni toimimises kõige suuremat rolli, on Kajale alati huvitav tundunud, seega tuli otsus peale gümnaasiumi lõpetamist just see eriala valida, väga kiirelt. „Kui pangandusse sattusin, jäi minu personalijuhi karjäär mõneks ajaks katki. Valdkond hakkas mind uuesti huvitama Tehvandil töötades, kuna seal olid osad minu töölõigud tugevalt inimestega seotud. Ka töö Lemeksis andis personalitöö osas väga hea kooli. Mulle meeldivad inimesed ja asjaolu, et personalitöö on hästi mitmekesine – saad selle teha enda jaoks täpselt nii huvitavaks, kui ise tahad.“
Kaja sõnul oli tema suur soov töötada ettevõttes, mis annab tegutsemiseks vabad käed ja kus saab ise personalikultuuri kujundada. „Enne ametisse asumist olin muidugi kuulnud Rakvere lihatööstusest, aga Eksekost ei teadnud ma midagi. Lisaks tuli üllatusena, et ka Tallegg kuulub sama emaettevõtte alla. Juba esimesel vestlusel tundus, et see on minu jaoks täpselt õige koht ja siiani ei ole ma pidanud pettuma. Alustades olin veidi kahtlev, sest valdkond oli võõras ja töökohtki kodust piisavalt kaugel (Kaja elab Elvas – toim.) Kuid mind võeti väga soojalt vastu ja sisselamine oli väga kerge.“ Kaja üheks ülesandeks on värbamine, muuhulgas ka praktikantide värbamine. „Pingutame palju selle nimel, et need värvatud meile pikemalt püsima jääksid ja meie kui tööandjaga rahul oleksid. Hästi palju on töötajatega suhtlemist, aga meil on nii lahedad inimesed kollektiivis, et seda ei saa justkui tööülesandena võtta. “
Oma töös inimestega peab Kaja kõige raskemaks hetki, mil on näha, et kolleegidel on raske ja ta ei suuda neid piisavalt toetada. „Kõige huvitavam on aga võimalus aidata kaasa sellele, et natuke nõukaaegse mentaliteediga ja seni muule maailmale peaaegu suletud Eksekost saaks baltikumi kaasaegseim farm, kus on äge töötada nii lihttöötajal kui tippspetsialistil!“ iseloomustab ta. „Mulle meeldib, et saan tegeleda erinevate valdkondadega. Üks osa on nö. igapäevane töö – värbamine, töölepingud, jms. Teine osa on töötajatega suhtlemine ja nende toetamine nii karjääri osas kui murede lahendamisel. Lisaks meeldivad mulle väga tulevikku suunatud tegevused nagu järelkasvu tekitamine, seakasvatuse populariseerimine ja muu selline.“ Kaja teab, et personalivaldkonnas töötamise eelduseks on see, et inimesed peavad meeldima, lisaks peab olema valmis tegelema kümne erineva asjaga korraga. „Muud oskused on kõik õpitavad. Väga palju on personalijuhtimise juures kasu turunduskogemusest, sest personalijuht peaks olema oma ettevõtte kõige suurem fänn. Eks see värbaminegi ju on paras müügitöö. Kui ise oma tööd naudid, paistab see kaugele välja. Ja õnneks meil neid oma töö fänne on siin päris palju.“
Tihti eeldatakse, et seafarm on töötamiseks üks kole koht. Selle väite lükkab Kaja kohe ümber. „Eks meil on oma naljad, a la teistel on autos lõhnakuusk ja meil kärbsepaber, aga siiani mu pere ja sõbrad minuga ikka suhtlevad 😊 Tegelikkuses töötavad meil Eesti kõige puhtamad inimesed, kes käivad saunas nii hommikul kui õhtul, seda juba bioohutusmeetmena. Loomulikult on farmis alati teistmoodi lõhn, kuid on ka korralikud ventilatsioonisüsteemid. Kui meil käisid külas Maaülikooli loomakasvatuse magistrandid, siis nad imestasid, et kuidas saab seafarm olla nii puhas? Lisaks ütles üks tudeng, et tema meelest on sigadel siin farmis ikka väga hea elu. Tõepoolest, meil on palju uusi moodsaid infotehnoloogilisi lahendusi – farm ei ole ammu enam koht, kus inimesed, kaks pange käes, sigadele sööki ette veavad.“
Kõige suurem rõõm on Kajal aga selle üle, et noori tuleb loomakasvatusse järjest juurde ja temagi on sellesse oma tööga saanud suure panuse anda. „Meie töötajate keskmine vanus on paari aastaga kümne aasta võrra langenud ja 80% viimastel kuudel meiega liitunud uutest töötajatest on sündinud 90ndatel aastatel.“ Kas saladus võib peituda selles, et tehakse aktiivselt ja motiveeritult koostööd koolidega? „Ma usun küll. On oluline noortele loomakasvatust ja põllumajandust tutvustada ning näidata sealseid huvitavaid töökohti ja karjäärivõimalusi. Meil Eksekos toimuvad näiteks Maaülikooli loomakasvatuse magistrantidele seakasvatusalased õppepäevad, samuti on meie veterinaar käinud Järvamaa Kutsehariduskeskuses sigade enamlevinud haigustest rääkimas. Peame plaane ka koostöös Viljandi Kutseõppekeskusega. 2024.aasta kevadel läksime Viljandi Kutseõppekeskuse karjääripäevale plaaniga noori automaatikuid püüda. Automaatikuid ja elektrikke me tol hetkel sealt küll ei saanud (õnneks on ka nemad meid nüüdseks siiski leidnud), kuid selle asemel saime täiesti plaaniväliselt praktikale mitu “viimistlusbrigaadi”, tänu kellele on meil nüüd farmis ägedad põrsapiltidega puhkeruumid, ja kaks ülimalt asjalikku IT poissi, kes tegelevad hetkel meie veebipõhise koolituskeskkonna loomisega. Tundub, et tuleviku ja järelkasvu pärast ei pea me enam muretsema. Muidugi püüame ise teha võimalikult palju, et noored tahaksid loomakasvatuses töötada ja et meil oleks ka kümne aasta pärast töötajaid.“
Kaja on Eksekos töötamisest palju õppinud. „Mulle meeldib see, et oma valdkonnas tegutsemiseks on mul vabad käed, samas vajadusel alati kolleegide tugi olemas. Eksekos on kõige lahedam meeskond, meil on väga hea tiimitöö. Lähemate kolleegide kohta saan öelda, et meile ei meeldi niisama „tiksuda“ – kõik on sellised rahutud hinged, kes tahavad näha oma töö tulemust. Keegi käib mõne laheda idee välja ja ülejäänud tulevad kohe hooga mõttega kaasa. Ja tööl käib kogu aeg väga must huumor. Oleme küll kõvad vaidlejad, aga suures plaanis näeme asju sarnaselt. Eksekos on lihtne põhimõte – siin keegi kellelegi halvasti ei öelda, seljataga ei ussitata ja kogemata tehtud eksimuste pärast kedagi ei karistata. Meie väike hea tiim on järjest suurenenud, näiteks on meil superägedad tööjuhid ja palju uusi noori spetsialiste. Osakonnad on ikka oma juhtide nägu ja hästi tore on vaadata, et oleme osakondade- ja inimestevahelise koostöö väga hästi käima saanud. Kell pool neli hakkab rahvas farmist välja tulema ja see on meil kontoris tipptund, kus inimesed muljetavad oma päevast ning kontoris käib heas mõttes kisa-kära.“
Pool aastat enne ettevõttega liitumist asus Kaja õppima Tartu Ülikooli majandusteaduskonna magistriõppesse, mis nüüdseks lõpetatud. Õppimist ja arenguvõimalusi peab ta väga oluliseks. „Töö kõrvalt õppimisel on see pluss, et iga õppeaine puhul mõtled, kuidas saaks neid teadmisi oma igapäevatöös rakendada. Muidugi püüan osaleda ka erialastel koolitustel, aga kõige paremini arendavad ikka need projektid, mida siin töö juures koos teeme.“ Tema jaoks ei ole ka töö ja eraelu ühildamine probleem. „Olen nii oma töö kui pereeluga väga rahul, vabal ajal teemegi tavaliselt midagi koos perega. Lapsed on sportlikud ja survestavad ka meid abikaasaga end liigutama. Lisaks on mul kodus kaks suurt koera ja kass.“